Jak naturalnie zwiększyć ilość spermy?

Ilość spermy to inaczej liczba występujących plemników w nasieniu. Zdaniem lekarzy ma to bezpośrednie przełożenie na płodność. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stwierdziła, że 15 mln plemników na 1ml, bądź 39 ml na cały ejakulat to dolna granica normy. Każdy wynik poniżej tej wartości oznacza zbyt małą ilość, co prawdopodobnie przekłada się na potencjalne problemy z płodnością. Liczbę plemników można jednak zwiększyć nie tylko za pomocą leków. Niebagatelne znaczenie na jakość i ilość spermy ma styl życia i sposób odżywiania. Wprowadzenie istotnych zmian spowoduje istotną poprawę.

Problemy z nasieniem

Na ilość spermy wpływa wiele czynników. Jednym z kluczowych jest poziom testosteronu oraz różne choroby, w tym nowotwory. Naukowcy ustalili, że jakość spermy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w krajach rozwiniętych znacząco spadła. Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że w latach 1970-2011 średnia liczebność plemników w Europie, Ameryce Północnej, Nowej Zelandii i Australii zmniejszyła się o 59,3%. Nie ma twardych dowodów, co spowodowało tak znaczny spadek. Można jednak spekulować, że pogorszenie stanu nasienia ma związek z szybkim i niezdrowym trybem życia, jaki jest powszechny w świecie zachodnim. Poniżej można znaleźć podpowiedzi, jak odwrócić ten trend.

Aktywny tryb życia

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na wszystkie aspekty naszego organizmu. Nie inaczej jest z ilością plemników. Redukcja masy ciała wpłynie pozytywnie na ten aspekt. Zmiana stylu życia z siedzącego na aktywny również. Zalecane są zwłaszcza ćwiczenia aerobowe wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu po 50 minut.

Naturalna suplementacja

Jak się okazuje, odpowiedni poziom witaminy D we krwi działa pozytywnie na nasienie. Warto zadbać, żeby nie wystąpiły niedobory „witaminy życia”. Większość ludzi sięga po suplement w tabletkach, zapominając, że duże pokłady tego składnika można znaleźć w jedzeniu. Zalecane są zwłaszcza tłuste ryby morskie – łosoś, śledzie, sardynki, halibut, makrela. Ponadto bogatym źródłem witaminy D są jajka kurze, a konkretnie ich żółtka oraz grzyby (pieprznik jadalny, czyli słynna kurka, pieczarki, shitake i drożdże piwne).

Sprzymierzeńcem w walce z niską ilością spermy jest również kwas foliowy i cynk. Największą wartość folianów, czyli naturalnej formy kwasu foliowego, mają rośliny strączkowe, buraki, warzywa liściaste, a także cytrusy.

Dobroczynne przyprawy

W azjatyckiej medycynie od dawna korzysta się z dobrodziejstw kozieradki. Ta mało znana w Polsce roślina jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością w formie proszku lub nasion. Jej korzystny wpływ na liczbę i jakość plemników został udokumentowany. Kozieradkę można dodać do zup, sosów czy sałatek.

Nie należy zapominać także o Ashwagandzie, czyli o słynnym źeń-szeniu indyjskim, który jest zasłużonym wojownikiem w walce o poprawę ogólnie pojmowanej seksualności. Z badań wynika, że poprawie także nasienie.

Zmiana złych nawyków żywieniowych oraz rezygnacja z używek

Aby poprawić kondycję spermy należy wyeliminować, a przynajmniej bardzo zredukować spożycie tłuszczów trans. Badania jasno dowodzą, że ich spożywanie diametralnie zmniejsza liczbę plemników. W menu mężczyzn miejsce niezdrowych tłuszczów, powinny zająć nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Palenie nawet niewielkiej liczby papierosów dziennie działa destrukcyjnie na nasienie. Podobnie sprawa się ma z piciem alkoholu oraz przyjmowaniem narkotyków. W terapii poprawiającej parametry nasienia takie substancje są zakazane. Zmniejszyć liczbę plemników mogą również niektóre leki na receptę, jak antydepresanty, opiaty i sterydy anaboliczne.

Podsumowanie

Wiele naturalnych składników poprawia ilość i jakość spermy. Dużo łatwiej jest je przyjmować w formie przetworzonej suplementacji w tabletkach, lecz w takiej formie nie zawsze dobrze są wchłaniane przez organizm. Zdrowszą i często skuteczniejszą drogą jest uzupełnianie ich przez jedzenie. Wygląda na to, że zwiększenie ilości spermy w naturalny sposób jest jak najbardziej możliwe. Najlepsze efekty można osiągnąć przy podejściu całościowym zarówno do stylu życia, jak i odżywiania, ruchu fizycznego oraz unikania używek.   

Dodaj komentarz

Czy jesteś pełnoletni?

Nasz sex telefon to usługa wyłącznie dla osób pełnoletnich.