Sperma to wydzielina, która pełni bardzo ważną rolę w ciele mężczyzn. Z pewnością wielu panów zastanawiało się nad tym, czy z ich nasieniem jest wszystko w porządku oraz jakie właściwości posiada tego rodzaju substancja. Choć jest to dla wielu osób temat tabu, warto zagłębić się w jego szczegóły. Nie wielu mężczyzn bada spermę, jak również zwraca uwagę na jej konsystencję, kolor czy zapach. Czy jest to w rzeczywistości istotne? Jaki powinien być kolor spermy? Jakie można zauważyć nieprawidłowości? O czym mogą one świadczyć?
Spis treści:
Prawidłowe cechy fizyczne spermy
Choć temat ten może wydawać się wstydliwym, nie powinien być unikany. Obserwacja własnego ciała oraz jego zachowań może wiele powiedzieć o zdrowiu i kondycji organizmu. Rozpatrując kwestię spermy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Podczas wytrysku sami panowie, jak również ich seksualne partnerki, powinni zwracać uwagę na zapach czy konsystencję wydzieliny. Ta w prawidłowej postaci powinna być gładka i nie posiadać żadnych wyraźnych grudek. Jej konsystencja uzależniona jest od wielu czynników, które wpływają na gęstość – bardziej wodnista substancja może być oznaką dużej aktywności seksualnej lub wysokiego nawodnienia organizmu. Gęsta sperma posiada w sobie wiele plemników.
Kolor spermy u wielu mężczyzn może się nieco różnić. Nie ma określonej jednolitej barwy dla każdego nasienia. Jednak powinna ona zachować pewne normy. Zdrowa sperma to wydzielina w kolorze perłowo – szarym. Co ma wpływ na barwę spermy? Co może wzbudzić podejrzenia mężczyzny?
Kolor spermy – czynniki wpływające na zmianę barwy nasienia
Jak już zostało wspomniane prawidłowa barwa spermy to ta nieco przypominająca barwę perły. Jej gęsta konsystencja wraz z szarawo – białym kolorem tworzy charakterystyczną wydzielinę. Jednak czy u wszystkich panów wygląd nasienia jest taki sam? Mężczyźni nie powinni dokładnie porównywać swojej spermy, gdyż wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych nieco wpływa na jej wygląd. Są nimi:
- wiek mężczyzny,
- tryb i styl codziennego życia,
- dieta i nawyki żywieniowe,
- aktywność fizyczna – im większa, tym sperma staje sie bardziej płynna i przezroczysta,
Choć niewielkie odchylenia od wzorcowego – mlecznego koloru spermy nie powinny być oznaką nieprawidłowości, to znaczna zmiana zabarwienia powinna wzbudzać niepokój. Inny niż perłowy kolor wydzieliny może oznaczać wiele chorób, stanów zapalnych lub schorzeń w obrębie układu moczowo – rozrodczego. Na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy udać się do specjalisty?