FWB – to tajemniczy skrót od angielskiego terminu friends with benefits, który oznacza nic innego jak przelotne znajomości(przyjaciele z korzyściami). Taka forma relacji zdobywa coraz większą popularność wśród osób, które nie chcą wiązać się z drugą osobą na stałe, bo wolą przelotne znajomości, które przypominają otwarte związki. Zdecydowanie łatwiej w taką relacje jest wejść mężczyznom, ponieważ panie są trochę bardziej uczuciowe, więc może zdarzyć się, że po jakimś czasie poczują przywiązanie do partnera i będą chcieć czegoś więcej niż przelotnej znajomości. Czy warto wchodzić w taką relację?
Spis treści:
Zasady relacji friends with benefits
W FBW istnieje jedna prosta i podstawowa zasada – partnerów może łączyć przyjaźń i seks, nic więcej. W takim układzie nie ma uczuciowej relacji, oczekiwań, wspólnego mieszkania, planowania przyszłości i zakochania. Granice powinny być od początku jasno określone. Partnerów łączy bliskość, mogą być oni dla siebie wsparciem i sypiać ze sobą, gdy tylko mają na to ochotę, ale nic poza tym. Mogą mieć wspólne pasje i razem spędzać wolny czas, ale nie określają się jako związek i w żaden sposób nie mogą się ograniczać. Druga osoba może spotykać się z kim chce i nie musi się z tego nikomu tłumaczyć. FBW to bardzo swobodna i luźna relacja – związek oparty na regularnym seksie, ale bez uczuć. Jeżeli u którejś ze stron pojawi się uczucie, to drugi partner może przerwać taką relację.
Zalety FWB
To świetna opcja dla osób, które stawiają seks bardzo wysoko w swojej piramidzie potrzeb. Friends with benefits to seks bez obowiązań, bez uczuć, zaangażowania w związek i bez sentymentów. W tym układzie uczucie zastępuje pożądanie, partnerzy tworzą między sobą więź seksualną, a nie emocjonalną. To szansa na spełnienie fantazji i realizację seksualnych potrzeb. Przyjaźń z korzyściami sprawdzi się również u osób, które nie dojrzały do stałego i poważnego związku oraz emocjonalnego zaangażowania w relacje.
Wady FWB
Relacja friends with benefits ma także kilka wad. Może ona zachwiać relacje międzyludzkie i powodować trudności w stworzeniu stałego związku. Jeśli przez dłuższy czas ktoś tkwi w luźnym układzie, to w przyszłości może mieć problemy ze zbudowaniem poważnej relacji, opartej na miłości, uczuciach i zaufaniu, a nie tylko samej fizyczności. Poza tym związek opierający się tylko na seksie po pewnym czasie może przynieść uczucia i oczekiwania wobec drugiej osoby. Może pojawić się miłość, zazdrość lub brak odwzajemniania uczuć. FBW to raczej krótkotrwały układ.
Zakończenie relacji friends with benefits
Przyjaźń z korzyściami najczęściej kończy się w momencie, gdy jeden z partnerów zakocha się w drugim lub kimś zupełnie innym. Jeśli ktoś poczuje coś więcej niż pożądanie, staje się zazdrosny o drugą osobę i snuje z nią plany na przyszłość, to idealny moment na wycofanie się z takiego układu. Rzadko zdarza się, że miłość połączy obu „przyjaciół”. Wiąże się to z porzuceniem potrzeby wolności i niezależności, bo tylko wtedy z luźnej relacji można stworzyć stały związek.